Loading

ATEITIS - MIESTAS BE ATLIEKŲ?

Alytus – Dzūkijos sostinė ir šeštasis pagal dydį Lietuvos miestas, kuris patiria regioniniams Lietuvos miestams būdingus iššūkius, reikalaujančius ryžtingų ir pamatuotų sprendimų. Patrauklių gyvenimo, darbo ir verslo sąlygų miesto ir regiono gyventojams užtikrinimas,infrastruktūros vystymo, išlaikymo ir socialinių paslaugų teikimo  gerinimas leistų sumažinti emigraciją ir sukurti naujas darbo vietas.

Viena vertus, miestas stokoja užsienio bei vietos investicijų, bet tuo pat metu Alytus – ilgamečių lietuviškų bendrovių, puikiai žinomų dėl savo produkcijos kokybės, kaip antai „Snaigė“  ir „Alita“, lopšys ir tarptautinių kompanijų investicijų miestas. Pastaruoju metu daugėja smulkaus ir vidutinio vietos verslo sėkmės istorijų, plečiami gamybos pajėgumai Alytaus pramoninėje zonoje, į Alytų gyventi sugrįžta jauni inovatyviai mastantys žmonės, nebijantys kurti savo verslų bei imtis naujoviškų iniciatyvų. Alytaus kolegija pirmauja tarp geriausiųjų neuniversitetinio aukštojo mokslo institucijų Lietuvoje. Alytaus ir jo artimoje kaimynystėje susitelkęs verslas – vienas iš svarbių regiono ekonominių variklių, kuris sukuria 3,4 procento Lietuvos BVP. Naujasis Europos Sąjungos finansavimo laikotarpis 2016-2020 m. suteikia papildomas galimybes Alytaus ekonomikai ir verslui.

Neabejotinai tvarus Alytaus ekonomikos augimas ir miesto bei regiono ateitis priklauso nuo daugelio faktorių – vietos ir centrinės valdžios požiūrio ir politikos bei institucijų sugebėjimo įsiklausyti ir sėkmingai bendradarbiauti su vietos verslininkais ir užsienio investuotojais, paties verslininkų ambicingumo, noro mokytis ir atvirumo inovacijoms, sugebėjimo pritraukti didelį potencialą turinčių išvykusių alytiškių dėmesį gimtajam miestui, makroekonominės situacijos ir konkurencijos regionui svarbiose rinkose.

Šiuo atžvilgiu Alytaus atvejis gali puikiai pasitarnauti kaip Lietuvos regioninio miesto pavyzdys diskutuojant, ieškant geriausių sprendimų ir juos pritaikant, keliant tikslą užtikrinti Lietuvos regionų, kuriuose gyvena daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų, ekonomikos ateitį ir sėkmę.

Siekiant į vieną vietą sutelkti visus Alytaus ir jo regiono ekonomikos kūrėjus, dalyvius ir ekspertus, skatinti turiningą diskusiją bei dalijimąsi patarimais bei įžvalgomis, siekiant pažangių sprendimų Alytaus ir jo regiono ekonomikos skatinimo ir verslo sąlygų gerinimo klausimais, Pasaulio ekonomikos forumo bendruomenės Global Shapers Vilnius Hub ir iniciatyvos City Alumni pastangomis 2016 metais pirmą kartą buvo surengtas Alytaus ekonomikos forumas.

2017 metais Alytaus Ekonomikos forumo iniciatyvą perėmė Alytaus miesto savivaldybė ir sulaukė dar didesnio dalyvių skaičiaus, aktyvaus vietinių verslininkų įsitraukimo, konstruktyvaus darbo renginio metu ir pirmų svečių iš užsienio.

2018 metais Alytaus Ekonomikos forumas-jau tarptautinis. Jis daugiausia dėmesio skyrė miesto vystymui per sutelktas bendruomenės, verslo ir savivaldos pastangas, verslas-jaunimas-mokslas iniciatyvas. 2018 metų forumo pranešėjai dalinosi gerosiomis patirtimis, diskutavo ir kvietė visus aktyviai įsijungti į savojo miesto ateities kūrimą. Naujas ir  įdomus 2018-ųjų metų tarptautinio forumo akcentas- tvaraus verslo ekspozicija/konkursas Žiedinė ekonomika ir jaunasis verslas“ bei edukacinės dirbtuvės „NEšiukšlės“. Vieta, kur daiktai atgyja naujam gyvenimui“.

2019 metais Alytaus Ekonomikos forumo tema – viena karščiausių Europoje – darnios plėtros ir žiedinės ekonomikos, įtraukusioje ne tik visuomenės veikėjus, politikus, verslą bei mokslą, bet ir vis labiau telkiančia bendruomenę. Bendruomenės spaudimo skatinami politikai priima griežtesnius aplinkos taršą, gamybą bei vartojimą ribojančius sprendimus, tačiau viskas tuo nesibaigia. Paklausa kuria pasiūlą, taigi verslas pradeda matyti aplinkosaugą kaip dar vieną įrankį konkurencinėje kovoje.

Ar Alytus gali tapti žiedinės ekonomikos miestu ir ką reikia daryti – diskutavome forume!

2019 metų Forumo svečiai ir dalyviai išgirdo:

  • kas yra žiedinė ekonomika, koks jos tikslas ir iššūkiai;
  • kaip miesto bendruomenė, savivalda  ir verslas gali jungtis bendram tikslui darniai vystyti savo miestą;
  • kaip verslas gali tapti vienu iš žiedinės ekonomikos dalyvių.